پزشکی سبک زندگی چیست و چرا باید به آن توجه کرد؟

به عنوان کسی که سالهاست در حوزه ی پزشکی سبک زندگی(Lifestyle Medicine کار میکنم معتقد به لزوم تلفیق طب مدرن و درمانهای مکمل هستم .
تحقیقات نشان داده که امروزه حدود 70٪ مرگ و میر در سراسر جهان مربوط به بیماریهای مزمن التهابی است. بعلاوه سیستم مراقبت های بهداشتی تحت فشار اپیدمی بیماریهای مزمن که بیشتر ناشی از سبک زندگی غلط می باشند، به سرعت در حال افول اند.
برای رفع این اپیدمی رو به رشد، ما باید به طور فعال با ریشه های اصلی آن مقابله کنیم. بسیاری از بیماری های مزمن که شایع ترین آنها بیماری های قلبی عروقی، سرطان، بیماری های مزمن تنفسی، بیماری های استخوانی- عضلانی مزمن، دیابت، چاقی وهم چنین مشکلات روانی هستند عوامل مشترکی دارند که تا حد زیادی قابل پیشگیری یا درمان اند.
پزشکی سبک زندگی (
Lifestyle Medicine ) با پرداختن به این عوامل رفتاری، اجتماعی و محیطی و نحوه مدیریت، پیشگیری و درمان بیماری های مزمن را بهبود می بخشد.
این نوع روش درمان ادغام درمانهای مکمل و ایجاد مسئولیت پذیری در سلامت فردی را امری غیر قابل اجتناب می داند و به همین سبب ایجاد دوره های دانشگاهی در این رابطه را برای دانش آموختگان علوم پزشکی از الزامات می داند.

اساس پزشکی سبک زندگی در پیشگیری است و بر روی فاکتورهای مختلف که در واقع اساس بقا و تکامل انسان بوده اند تاکید دارد.

این فاکتورها شامل:
 
۱-سبک تغذیه مناسب
۲-فعالیت های روزانه ورزشی
۳-روتین خواب مناسب
۴-مدیریت استرس
۵-عدم استفاده از مواد روانگردان و مشروبات الکلی
۶-روابط عاطفی و اجتماعی سالم میباشد.
بطوریکه تحقیقات نشان می دهند در چهل سال اخیر نزدیک به هفتاد درصد از ویزیت های پزشکان مربوط به بیماریهای ناشی از سبک زندگی غلط بوده است.
بیماریهای مزمنی که نه تنها شخص را بتدریج فرسوده و ناتوان و افسرده می کند بلکه فشار عظیمی بر نظام اقتصادی و  سیستم بهداشت و درمان وارد میکند.

پر واضح است که بسیاری از بیماریهای قرن حاضر در اثر تغذیه نامناسب شامل فست فود ها،مواد پروسس شده، نوشابه های الکلی و غیر الکلی، عدم تحرک کافی،
مشکل بیخوابی ، بد خوابی، عدم تمرکز و توجه، خستگی مفرط، استرس های شغلی و شرایط زندگی ناسالم ، روابط عاطفی ناپایدار،افسردگی وافزایش مصرف مواد مخدر و مشروبات الکلی میباشد.
بیشتر از دو سال است که ویروس کرونا وضعیت تمام جهان را دگرگون کرده است. که علت آن را علاوه بر ویروس، می توان به بستر و شرایط مساعد انتشار آن نسبت داد.
افزایش بیماریهای مزمن التهابی و کاهش سیستم ایمنی بستر مناسبی را برای مبتلا شدن به انواع و اقسام عفونت های ویروسی وباکتریایی فراهم می آ ورد

از این روست که از سال 1998 تا کنون تحقیقات زیادی در این زمینه انجام شده است و از سال 2017 در هفده دانشگاه در نقاط مختلف دنیا به آموزش پزشکی سبک زندگی (lifestyle medicine) به فارغ التحصیلان رشته های مختلف پزشکی اختصاص دارد که بخوبی نیاز سیستم درمان را به این مسئله نشان میدهد.
هدف اصلی این دوره های آموزشی اینست که بیماران بتوانند با اطمینان کامل راه های پیشگیری و درمان را از مرجعی متخصص دریافت کنند تا از ایجاد سردرگمی ونشر اطلاعات غلط جلوگیری شود.
در حال حاضر اطلاعات بیشماری در اینترنت در هر زمینه ای در دسترس همگان میباشد و مسئولیت فردی هرکس در مقابل سلامتی خود و خانواده این است که قبل از بکارگیری و یا مصرف هر گونه دارو و مکمل و روش های درمانی مختلف ، اول با متخصصان این امر مشورت کند.
نام نویسندهدکتر مرجانه ملیحی
تاریخ1400/12/15
کلمه های کلیدیLifestyle Medicine ,پزشکی سبک زندگیفروزا سلطانی دوشنبه 16 اسفند 1400 ساعات 1:5    2 موافقم  0 مخالفم
احساس سنگینی شدید، البته در زمان کرونا ازدیاد وزن داشته ام ولی انگار پاهایم قدرت ندارند وزنم را تحمل
الهه تیرا دوشنبه 16 اسفند 1400 ساعات 11:27    0 موافقم  0 مخالفم
عااالی👌

نام و نام خانوادگی:  
پست الکترونیک:  
متن پیام:  
 بازسازی
کد امنیتی :  

عضویت در خبرنامه

جهت عضویت در خبر نامه ایمیل خود را در قسمت روبرو وارد کنید
شما بعد از عضویت در خبرنامه در هر زمان می توانید با وارد کردن ایمیل خود عضویتتان را لغو کنید
لینک های مفید خدمات الکترونیکی شبکه های اجتماعی تماس با ما
تهران خیابان سئول شمالی شهرک سئول خیابان نسترن کوچه دوم شرقی پلاک 2 طبقه اول
تلفن تماس 1 : 88037734 (+9821)
تلفن تماس 2 : 88037834 (+9821)
پست الکترونیک : behsite@gmail.com