رژیم غذایی سلامت استات، متابولیت تناسب اندام جمعه 19 دی 1399 ساعت 0:6
استات به گیرنده های داخل روده که درجهت کنترل اشتها و تنظیم ذخیره چربی کار می کنند ، متصل شده و آنها را وادار به ترشح هورمونهایی می کند که گرسنگی را مهار می کنند.
استات کمک می کند تا محیط روده شما پایدار باشد و سایر گونه های مفید باکتری در روده بزرگ شما را تغذیه می کند.
استات بالاترین درصد SCFAs تولید شده توسط باکتریهای روده را تشکیل می دهد. بنابراین ، تولید این ترکیبات برای سلامتی ما ضروری است. همچنین نقش مهمی که هماهنگ کردن باکتریهای همزیست در روده بزرگ ایفا می کند..

تولید کنندگان اصلی

استات تا حد زیادی توسط بیفیدو باکتر و لاکتو باسیلها تولید می شود ، اما باکتریهای دیگری هم می توانند آن را بسازند.
وقتی فیبر می خورید ، از طریق دستگاه گوارش به روده منتقل می شود و در آنجا باكتری هایی مانند بیفیدوباكتریا  آن را به استات تبدیل می كنند. سپس باکتری های خانواده فرمیکوت از این اسید چرب کوتاه زنجیره  برای ساختن یک متابولیت دیگر استفاده می کنند: بوتیرات ، که یک منبع حیاتی تامین انرژی برای سلولهای روده است ،
باکتری هایی مانند آکرمانسیا  به طور خاص به فیبر مصرفی شما متکی نیستند. به جای فیبر این گروه از باکتریها به مخاط موجود در دیواره روده علاقه مندند و آن را به استات تبدیل می کنند.. خیلی شگفت آور به نظر می رسد ، اینطور نیست؟ همه اینها در درون بدن شما جریان دارد و شما هیچ خبری از آن نداشتید!
 

عملکردهای استات درروده و بدن

استات تنظیم کننده مهم PH روده است و به پایدار نگه داشتن محیط روده کمک می کند. این اسید چرب کوتاه زنجیره کمک می کند تا روده به اندازه کافی اسیدی باشد تا میکروب های مفید زنده بمانند و زندگی کنند ، اما از ورود و چسبیدن میکروب های فرصت طلب غیر مفید به دیواره های روده جلوگیری می کند.
تحقیقات نشان داده است که در نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می کنند یا بعداً به آنها غذاهای حاوی پری بیوتیک  مثل ماست پروبیوتیک داده می شود ، استات مانع رشد بسیاری از عوامل بیماری زای شایع  می شود . وقتی اسیدیته ی محیط روده بیشتر باشد ، این اثر محافظتی بیشتر است.
 

متابولیتی برای مهار گرسنگی

استات به گیرنده های داخل روده که درجهت کنترل اشتها و تنظیم ذخیره چربی کار می کنند ، متصل می شود. این گیرنده ها نقش مهمی در ترشح هورمون های خاص روده ، پپتید YY و ،GLP-1 دارند که اشتهای ما را تنظیم می کنند.
وقتی این هورمون ها توسط سلول های روده کوچک ترشح می شوند ، دیگر احساس گرسنگی نمی کنید. بنابراین ، تمایل کمتری به خوردن میان وعده و دریافت کالری اضافی دارید. بنابراین ، استات حاصل از تجزیه فیبر شما را در در برابر افزایش وزن غیرضروری محافظت  می کند.
 
استات تولید شده توسط باکتری ها ، مانند Bifidobacteria ، به تغذیه میکروب های تولید کننده بوتیرات در روده کمک می کند و از تنوع میکروب های مفید روده پشتیبانی می کند. بنابراین ، این اسید چرب کوتاه زنجیره  به گونه های میکروبی دیگر کمک می کند تا رشد کنند و زنده بمانند ، رفتاری که تغذیه متقابل نامیده می شود.

زیبا کاوه ئی - گیتا میرزایی

منبع:   تعداد بازدید : 2148 نوشته شده توسط: ادمین بهسایت

کلمات کلیدی:  اسید چرب کوتاه زنجیره, استات
چاپ خبر
آخرین اخبار
پربازدید ترین ها
کرونا با غذا منتقل می شود؟ شنبه 22 آذر 1399 ساعت 0:53
رژیم لاغری دخترانه دوشنبه 4 شهریور 1398 ساعت 13:37
سندروم پیکا چیست سه شنبه 24 دی 1398 ساعت 14:49
چگونه لاغر شویم و لاغر بمانیم یکشنبه 9 خرداد 1400 ساعت 15:18

عضویت در خبرنامه

جهت عضویت در خبر نامه ایمیل خود را در قسمت روبرو وارد کنید
شما بعد از عضویت در خبرنامه در هر زمان می توانید با وارد کردن ایمیل خود عضویتتان را لغو کنید
لینک های مفید خدمات الکترونیکی شبکه های اجتماعی تماس با ما
تهران خیابان سئول شمالی شهرک سئول خیابان نسترن کوچه دوم شرقی پلاک 2 طبقه اول
تلفن تماس 1 : 88037734 (+9821)
تلفن تماس 2 : 88037834 (+9821)
پست الکترونیک : behsite@gmail.com