رژیم غذایی سلامت بوتیرات، تامین سلامت از روده تا مغز پنجشنبه 25 دی 1399 ساعت 14:12
بوتیرات یک مولکول چند منظوره است زیرا نه تنها برای سلامت روده مفید است ، بلکه برای سلامت مغز نیز عالی است. ثابت شده است که داشتن یک رژیم غذایی سرشار از فیبر، اثرات مثبتی برروی حافظه ، قوه ادراک و سیستم عصبی ما دارد.
بوتیرات برای سلامت دستگاه گوارش و پیشگیری از بیماری به خصوص بیماری های عصبی مهم است.
این SCFA کمتر از بقیه تولید می شود ، اما تحقیقات نشان می دهد که برای سلامتی شما حیاتی است. برای مقابله با التهاب بسیار مناسب است . امروزه التهاب یک مشکل رو به رشد است ، زیرا به بدن آسیب می رساند و خطر ابتلا به چندین بیماری مزمن را افزایش می دهد.
افزایش دریافت فیبرهای غذایی پری بیوتیک راهی آسان برای افزایش تولید بوتیرات در روده است .مصرف فیبرهای پری بیوتیک می تواند با دیس بیوز روده (عدم تعادل در میکروبیوم شما) مقابله کند. عدم تعادل در ترکیب میکروبی روده بابسیاری از بیماری ها ، مشکلات گوارشی و حتی سلامت مغز در ارتباط است. چیزهای جالب ، درست است؟

تولید کنندگان اصلی

اعضای خانواده فیرمیکوت‌ به دلیل ساخت این SCFA شناخته شده اند. تولید کنندگان اصلی بوتیرات باکتریهای بی هوازی مانند Faecalibacterium prausnitzii ، Eubacterium rectale و Roseburia spp هستند. *.
باکتریهای بی هوازی قادر به زنده ماندن در مناطقی هستند که اکسیژن وجود ندارد. به همین دلیل در بدن انسان در مناطقی که اکسیژن وجود ندارد است زنده می مانند. اغلب آنها در طول دستگاه گوارش یافت می شوند ، و رشد آنها در ظروف آزمایشگاهی غیرممکن است زیرا آنها نمی توانند در محیط های غنی از اکسیژن زنده بمانند.

 

عملکردهای روده و بدن

بوتیرات عملکردهای زیادی در روده و بدن دارد. یکی از نقشهای اصلی آن استفاده شدن به عنوان منبع اصلی انرژی برای سلولهای پوششی روده به نام "کولونوسیت" است. در واقع ، بوتیرات تا 90٪ کل انرژی مورد نیاز سلولهای پوششی روده را تأمین می کند.
این سلولها به این SCFA نیاز دارند تا بتوانند عملکردهای مهم خود، به ویژه حفظ یکپارچگی پوشش روده را انجام دهند. پوشش روده بسیار مهم است زیرا به عنوان سدی بین محیط روده و بقیه اعضای بدن شما عمل می کند.
هنگامی که پوشش داخلی به طور موثر کار می کند ، اجازه می دهد مواد مفید مانند ویتامین ها و مواد معدنی وارد جریان خون شده و به قسمت های مختلف بدن که به آنها نیاز دارند راه پیدا کنند. در عین حال ، از ورود عوامل بیماریزا ، سموم و ترکیبات مضر مواد غذایی که با ورود به خون شما شده و شما را بیمار می کند ؛ جلوگیری. می نماید.
در لایه ی پوششی روده، سدی از پروتئین ها وجود دارد که اتصال محکمی به هم دارند و باز و بسته شدن پوشش روده را برای ورود مواد مختلف به داخل بدن کنترل می کنند. اگر این اتصالات نتوانند به خوبی بسته شوند ، باعث ایجاد پدیده ای به نام روده نشتی دار می شود.در این بیماری مواد مناسب و نامناسب بدون کنترل می توانند به داخل بدن نشت پیدا کنند. بنابر این با داشتن تعداد بیشتری از تولیدکنندگان بوتیرات ، شما تولید بیشتری از این SCFA خواهید داشت که به نوبه خود به این معنی است که یک پارچگی و استحکام لایه پوششی روده افزایش یافته و ازپدید آمدن مشکل روده نشتی دار در امان خواهید بود.
نکته جالب دیگر در مورد این متابولیت حاصل از تجزیه فیبر در روده این است که خاصیت آنتی اکسیدانی و ضد سرطانی دارد. اینکار به روش جالب صورت می گیرد: این متابولیت باعث می شود سلولهای سرکش خود را از بین ببرند و به این ترتیب از رشد سرطان جلوگیری می کند.
اما برای اینکه مزایای بوتیرات را تجربه کنید ، کاری وجود دارد که باید انجام دهید: مصرف میوه و سبزی های بیشتر یعنی مصرف فیبر بیشتر. مصرف یک رژیم غذایی با منابع گیاهی کم به این معنی است که شما در برابر روده نشتی دار و سایر بیماری ها از جمله سرطان محافظت کمتری دارید.

 

نقش در سلامت روان

بوتیرات یک مولکول چند منظوره است زیرا نه تنها برای سلامت روده مفید است ، بلکه برای سلامت مغز نیز عالی است. ثابت شده است که داشتن یک رژیم غذایی سرشار از فیبر، اثرات مثبتی برروی حافظه ، قوه ادراک و سیستم عصبی ما دارد.
بوتیرات از طریق محور روده و مغز که یک سیستم ارتباطی دو طرفه بین دو اندام است، عمل می کند. بوتیرات بسیاری از مسیرهای اثر گذار بر شرایط مرتبط با مغز را هدف قرار می دهد و تصور می شود که اثرات محافظتی بر نورون ها دارد.
بنابراین ، اگر رژیم غذایی با فیبر بالا دارید ، می توانید فعالیت باکتری های تولید کننده بوتیرات را تقویت کنید. تولید بوتیرات میتواند به دفاع بدن در برابر بیماری های نورودژنراتیو (تخریب کننده سیسم عصبی ) مانند آلزایمر و پارکینسونکمک کند ، همچنین به بهبود شرایط در اختلالات بهداشت روان و اوتیسم کمک می کند.

زیبا کاوه ئی
منبع:   تعداد بازدید : 2527 نوشته شده توسط: ادمین بهسایت

کلمات کلیدی: 
چاپ خبر
آخرین اخبار
پربازدید ترین ها
کرونا با غذا منتقل می شود؟ شنبه 22 آذر 1399 ساعت 0:53
رژیم لاغری دخترانه دوشنبه 4 شهریور 1398 ساعت 13:37
سندروم پیکا چیست سه شنبه 24 دی 1398 ساعت 14:49
چگونه لاغر شویم و لاغر بمانیم یکشنبه 9 خرداد 1400 ساعت 15:18

عضویت در خبرنامه

جهت عضویت در خبر نامه ایمیل خود را در قسمت روبرو وارد کنید
شما بعد از عضویت در خبرنامه در هر زمان می توانید با وارد کردن ایمیل خود عضویتتان را لغو کنید
لینک های مفید خدمات الکترونیکی شبکه های اجتماعی تماس با ما
تهران خیابان سئول شمالی شهرک سئول خیابان نسترن کوچه دوم شرقی پلاک 2 طبقه اول
تلفن تماس 1 : 88037734 (+9821)
تلفن تماس 2 : 88037834 (+9821)
پست الکترونیک : behsite@gmail.com