اخبار چگونه از حوادث نوروزی پیشگیری کنیم دوشنبه 28 اسفند 1396 ساعت 2:46
سلامت نیوز:سرقت به دغدغه و نگرانی بسیاری از شهروندان بدل شده و بسیاری از آنان نگران سرقت از منزل، مغازه یا خودرو‌شان هستند، این نگرانی در برخی از ایام تشدید می‌شود که نوروز یکی از آنهاست،رعایت برخی نکات ظریف، اما بسیار مهم می‌تواند بیشترین تأثیر را در ناکام گذاشتن مجرمان حرفه‌ای در سرقت‌ها و کلاهبرداری‌ها داشته باشد.
به گزارش سلامت نیوز، شهروند نوشت: پلیس، اورژانس، هلال‌احمر و ده‌ها سازمان مرتبط با تعطیلات نوروزی از ماه‌ها قبل در تهیه و تدارک تعطیلات خوش، ایمن و کم‌خطر برای شهروندان هستند و در این ایام که همه مردم در کنار خانواده از تعطیلات لذت می‌برند، باید به‌خاطر همین شهروندان همه این مدت را خدمت رسانی کنند. با این وجود اما اتفاقات تلخ و ناخوشایندی در این ایام رخ می‌دهد. حواث ناگواری که حتی خیلی از آنها قبل از آغاز‌سال نو، کام‌ها را تلخ می‌کند. تصادفات جاده‌ای که چند سالی است در صدر لیست تلخی‌های نوروزی جا خوش کرده است. حوادثی که هرچقدر پلیس راه هشدار می‌دهد و نیروهای امدادی مثل هلال‌احمر و اورژانس هم حضور به موقع و سریعی در این صحنه‌های دلخراش دارند، اما بازهم جان تعداد زیادی از هموطنان را می‌گیرد و تعداد قابل توجهی را هم با مصدومیت‌های شدید روانه تخت بیمارستان می‌کند. سرقت و کلاهبرداری هم یکی دیگر از حوادث پرتکرار در تعطیلات نوروز است. از سرقت منازل گرفته که از سال‌های دور پای ثابت اتفاقات نوروز بوده تا سرقت خودرو و وسایل مسافران. کلاهبرداری‌های اینترنتی هم در چند‌سال اخیر با الکترونیکی شدن جابه جایی‌های پولی و عملیات بانکی به سیاهه اقدامات مجرمانه اضافه شده است. اما همه این موارد که هرکدامشان به تنهایی می‌تواند همه ایام نوروز و یا حتی بیش از آن را تلخ و ناخوشایند کند، با رعایت چند توصیه ساده قابل پیشگیری است. بد نیست در این روزهای آخر‌سال در لابه لای مهیا شدن برای آغاز‌سال نو، نگاهی به آنها داشته باشید، تا این ایام را با ایمنی و امنیت کامل و کم خطر سپری کنید. به‌منظور جلوگیری از هرگونه فرصت‌طلبی افراد سودجو از فرصت پیش آمده در ایام نوروز مردم با دقت باید اقدامات احتیاطی را رعایت کنند و در این خصوص هشدارهای پلیس را کاملا جدی بگیرند.
سین سرقت

اما سرقت، سین تلخ نوروز که از سال‌های دور پای ثابت تعطیلات عید بود و کماکان هم سارقان زیادی برای این ایام برنامه‌ریزی می‌کنند. خانه‌های ویلایی یا آپارتمان‌های ناایمن گزینه نخست سارقان است. به‌خصوص اگر از نبود چند روزه اهالی خانه هم مطمئن باشند. به‌هرحال هر سرقتی چه کم باشد چه زیاد. جدا از هزینه‌های تحمیل شده، بار روحی و روانی زیادی را به همراه دارد. اما رعایت چند نکته ساده می‌تواند در پیشگیری از سرقت اموالتان كمك کند و تبهكاران را در رسیدن به اهدافشان ناكام بگذارد. تا حد امکان از خالی گذاشتن خانه خودداری کنید و این‌که در هنگام سفر منزل را به شخصی امین بسپارید. همسایه‌های مورد اعتماد می‌توانند مراقبت از منزل شما را در زمان غیاب شما به عهده بگیرند. اما به‌هرحال مواظب باشید که افراد ناشناس و غریبه از برنامه سفر شما اطلاع پیدا نکنند. از قرار دادن کلید در جاهایی مثل زیر جاکفشی یا گلدان اکیدا خودداری کنید. چون این مکان‌ها نخستین جایی است که سارقان به سراغ آن می‌روند. روشن گذاشتن چراغ یا استفاده از لامپ‌های تایمری یکی از روش‌هایی است که می‌تواند سارقان را از فکر دزدی از خانه شما خلاص کند. یکی از روش‌های دیگر این است که خط ثابت منزل را به شماره موبایلتان انتقال دهید تا در صورت تماس افراد با خط ثابت منزل بتوانید پاسخگو باشید و هر ظنّی نسبت به عدم حضورتان را خنثی کنید. از بستن پرده‌ها در زمان نبودن در منزل پرهیز کنید. این کار در طول ساعات متوالی و طی چند روز غیرطبیعی به نظر می‌رسد و نشانه این است که شما در منزل نیستید. تمام درها و حتی پنجره‌ها را با ابزار ایمن قفل کرده و موارد ایمنی اماکن را حتما رعایت کنید. حتی در‌های داخلی اتاق‌ها را قفل کنید و مهمتر از همه از نگهداری طلا و جواهرات، پول و ارز تا حد امکان در منزل خودداری کنید.

اما سارقان در نوروز فقط به سراغ خانه‌های خالی نمی‌روند. سرقت از مسافران در اشکال مختلف هم از دیگر مواردی است که در چند‌سال اخیر بسیاری از مسافران و شهروندان را در تعطیلات نوروز گرفتار کرده است. مهمترین مسأله که هیچ وقت نباید آن را در طول سفر فراموش کرد، استفاده از کارت‌های بانکی به جای پول نقد است. امروز همه حتی دکه‌ها و دستفروش‌ها هم دستگاه کارت‌خوان (پوز) دارند و هیچ نیازی به حمل پول نقد نیست. حتی جدیدا عوارضی جاده‌ها هم از این دستگاه‌های کارت‌خوان دارند. با همین یک نکته ساده می‌توانید تا حد زیادی از شر دزدان راحت شوید. موضوع بعدی حفظ و نگهداری از مدارک است. به‌خصوص برای افرادی که به مسافرت‌های خارجی می‌روند از حضور در جاهای شلوغ و پرتردد پرهیز کنند و مدارکی مثل گذرنامه در جایی امنی قرار دهند. چنانچه به هر دلیل توسط پلیس محلی بازداشت شدید، بلافاصله از مأموران بخواهید به استناد ماده ۳۶ کنوانسیون وین مراتب را به سرعت به سفارت یا نزدیکترین سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران اطلاع دهند.
یک نکته دیگر برای این دست از مسافران این است که از خرید طلا و جواهرات زینتی در خارج از کشور پرهیز کنند، چون ممکن است تقلبی باشد. از معاشرت با افراد ناشناس و یا کسانی که خودشان را به‌عنوان راهنما یا تور لیدر معرفی می‌کنند، خودداری کنید. در سال‌های اخیر این شگرد از کلاهبرداری در خارج کشور و حتی چند شهر داخلی چندین بار تکرار شده است. اما چند نکته‌ای هم درباره مسافران داخلی به‌خصوص آنها که چند روزی را در چادر سپری می‌کنند این که از چادرزدن درحاشیه شهرها یا اماکن تاریک و خلوت پرهیز کنید. پول، مدارک و اشیای قیمتی را در داخل چادر قرار ندهید و تا حد امکان در اماکن خاص تعیین‌شده‌ و در نزدیکی مأموران پلیس چادرها را برپا کنید. در سفرهای داخلی مراقب اشیای داخل خودرو هم باشید. سرقت وسایل خودرو یکی از موارد بسیار شایع در مسافرت‌های داخلی است. از پارک کردن خودرو در جاهای خلوت خودداری کنید.
فریب فروش بلیت‌های ارزان‌قیمت را نخورید

همه ما می‌دانیم ایام عید و روزهای تعطیل فرصتی است برای سودجویانی که بتوانند به راحتی مردم مشتاق برای سفر را فریب دهند. در روز‌های اخیر اگر آگهی تورهای توریستی را بخوانید، ممکن است با سفرهایی با قیمت ارزان‌تر نسبت به آژانس‌های مسافرتی دیگر مواجه شوید. برخی از آگهی‌ها از سوی کلاهبردارانی منتشر شده که پس از گرفتن پول‌های میلیونی از مسافران، فرار کرده و چندین مسافر را سرگردان و بی‌پول رها می‌کنند. گاهی اوقات نیز افرادی با انتشار آگهی در روزنامه‌ها و جراید، جوانان را برای استخدام در یک شرکت تفریحی، توریستی و اقامتی فرا می‌خوانند که بعد از واریز پول نقد داوطلبان استخدام به حساب این افراد، بلیت‌هایی تحت‌عنوان یک شرکت مسافرتی برای افراد استخدام شده از طریق پیک ارسال می‌شود. افرادی که به خیال خود در این شرکت استخدام شده‌اند، پس از دریافت و فروش بلیت‌ها به دیگر شهروندان با شکایت آنها مواجه شده و متوجه می‌شوند که بلیت‌هایی که در اختیار آنها قرار گرفته جعلی بوده و چنین شرکتی موجودیت خارجی نداشته و آنها طعمه کلاهبرداران شده‌اند. بنابراین پلیس از شهروندان می‌خواهد تا در صورت مشاهده چنین مواردی بلافاصله موضوع را به پلیس اعلام کنند و در تهیه بلیت‌های مسافرتی از مراکز معتبر و دارای شناسنامه فعالیت اقدام کنند و فریب کلاهبرداری و وعده‌های فریبنده، چون ارزانی قیمت‌ها را نخورند.

هنگام خرید اینترنتی دقت کنید

همچنین با توجه به این‌که در آستانه عید نوروز و افزایش خرید‌های نوروزی هستیم اغلب سایت‌های فروشگاهی و حراجی‌های آنلاین اقدام به تبلیغات گسترده کرده و اجناس خود را با تخفیفات قابل‌توجهی ارایه می‌کنند که ممکن است برخی از افراد سود جو با سوءاستفاده از اعتماد مردم دست به کلاهبرداری از آنها بزنند. برخی از این پیام‌ها و آگهی‌های منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی نیز خلاف واقع بوده و صرفا با هدف کلاهبرداری از شهروندان طراحی شده و خریداران در صورت پرداخت بهای کالای موردنظر، یا به کالای خود نمی‌رسند و یا کالای تحویلی به آنها تقلبی و متفاوت با کالای انتخابی است. برخی از پیغام‌های تبلیغاتی منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی برای کالاهای خاص و ممنوعه است و معمولاً در این‌گونه آگهی‌ها، شماره تلفن‌های ارایه شده جعلی بوده که بعد از پیگیری مشخص می‌شود این شماره‌ها متعلق به فردی غیر است.
برای همین مردم باید نسبت به آگهی‌های منتشر شده دقت بیشتری داشته باشند و با حساسیت نسبت به سایت فروشگاهی، از فروشگاه‌های اینترنتی دارای نماد اعتماد الکترونیکی خرید کنند. یکی از مهمترین شگردهای مجرمانه‌ای که در فروشگاه‌ها و حراجی‌های آنلاین صورت می‌گیرد، جعل و شبیه‌سازی درگاه‌های بانکی است که در اصطلاح به آن فیشینگ گفته می‌شود. به این صورت که با ایجاد صفحاتی کاملاً مشابه با درگاه بانکی، اعتماد کاربر را مبنی بر ورود اطلاعات بانکی جلب کرده و شماره کارت، رمز دوم،cvv٢ و تاریخ انقضای کارت بانکی را به سرقت برده و در فرصتی مناسب اقدام به برداشت غیرمجاز از حساب بانکی قربانی می‌کنند. تنها تفاوت سایت‌های اصلی با سایت‌های جعلی و فیشینگ شده در آدرس سایت است. آدرس این گونه سایت‌ها دارای تفاوتی بسیار ناچیز همانند کم و زیاد یا جابه‌جا کردن حروف، حذف یا افزودن کاراکترهایی همچون(–)،(-)،(.) و غیره است. بنابراین باید سعی شود آدرس را خود کاربر تایپ کرده و از رفتن به لینک‌هایی که در کانال‌ها، گروه‌ها و شبکه‌های اجتماعی ارایه می‌شود خودداری کنند. یکی دیگر از نکاتی که کاربران بعد از چک کردن نماد اعتماد الکترونیکی فروشگاه‌های مجازی، باید دقت کنند تا در دام فیشرها نیفتند، آدرس درگاه بانکی حتما باید HTTPS باشد، بنابراین درگاه‌هایی که از HTTP استفاده می‌کنند نامعتبر و جعلی هستند.

 
منبع: سلامت نیوز  تعداد بازدید : 677 نوشته شده توسط: ادمین بهسایت

کلمات کلیدی: 
چاپ خبر
آخرین اخبار
نکات مهم تغذیه ای برای عید سعید فطر پنجشنبه 23 اردیبهشت 1400 ساعت 12:46
بعد کرونا چطور بویایی خود را به دست آورید شنبه 11 اردیبهشت 1400 ساعت 14:14
چگونه لاغر شویم و لاغر بمانیم سه شنبه 7 اردیبهشت 1400 ساعت 16:35
امید برای ساخت داروی موثر کرونا جمعه 3 اردیبهشت 1400 ساعت 13:43
تقویم هفته سلامت 1400 اعلام شد چهار شنبه 1 اردیبهشت 1400 ساعت 21:26
پربازدید ترین ها
کرونا با غذا منتقل می شود؟ شنبه 22 آذر 1399 ساعت 0:53
رژیم لاغری دخترانه دوشنبه 4 شهریور 1398 ساعت 13:37
سندروم پیکا چیست سه شنبه 24 دی 1398 ساعت 14:49
مراقب فشار خون بالا باشید یکشنبه 30 تیر 1398 ساعت 5:13

عضویت در خبرنامه

جهت عضویت در خبر نامه ایمیل خود را در قسمت روبرو وارد کنید
شما بعد از عضویت در خبرنامه در هر زمان می توانید با وارد کردن ایمیل خود عضویتتان را لغو کنید
لینک های مفید خدمات الکترونیکی شبکه های اجتماعی تماس با ما
تهران خیابان سئول شمالی شهرک سئول خیابان نسترن کوچه دوم شرقی پلاک 2 طبقه اول
تلفن تماس 1 : 88037734 (+9821)
تلفن تماس 2 : 88037834 (+9821)
پست الکترونیک : behsite@gmail.com