فعالیت بدنی در سال نو

یک فعالیت بدنی 30 دقیقه ای با شدت متوسط در بیشتر روزهای هفته یا ترجیحا هر روز به همه افراد توصیه می شود. این مقدار فعالیت باید مثل خوردن و خوابیدن جزیی از برنامه ی روزانه ما باشد.
یک فعالیت بدنی 30 دقیقه ای با شدت متوسط در بیشتر روزهای هفته یا ترجیحا هر روز به همه افراد توصیه می شود. این مقدار فعالیت باید مثل خوردن و خوابیدن جزیی از برنامه ی روزانه ما باشد.

فرا رسیدن سال جدید و تولد دوباره طبیعت می تواند بهترین بهانه برای زنده کردن عادات و روش های سلامتی بخش باشد. همان طور که می دانید با پیشرفت تکنولوژی و ماشینی شدن زندگی ها، تحرک جسمانی ما به شدت افت کرده است. کاری که قبلا نیازمند یک ساعت فعالیت بدنی بود امروزه با فشار دادن یک کلید و بدون کوچکترین تحرکی انجام می شود که این بی تحرکی انواع و اقسام بیماری های مزمن از جمله چاقی را برای ما به همراه داشته است. پس می بینید که یکی از بهترین کارهایی که می توانیم با فرارسیدن سال جدید برای سلامتی خود انجام دهیم قرار دادن نوعی تحرک و جنب وجوش در زندگی روزمره است و چون در ایام نوروز زمان کافی در اختیار داریم می توانیم فعالیت بدنی را به شکل نرمش صبحگاهی و یا حتی بازی کردن با فرزندانمان در محیط پارک و در هوای دلچسب بهاری به زندگی مان وارد کنیم و برای همیشه از داشتن یک زندگی پرتحرکتر و در نتیجه بانشاط تر لذت ببریم.

حال به نکات زیر در مورد فعالیت بدنی توجه کنید و با شروع سال جدید آنها را به کار بندید:

1- یک فعالیت بدنی 30 دقیقه ای با شدت متوسط در بیشتر روزهای هفته یا ترجیحا هر روز به همه افراد توصیه می شود. این مقدار فعالیت باید مثل خوردن و خوابیدن جزیی از برنامه ی روزانه ما باشد. هر چه مقدار و زمان فعالیت بیشتر، مزایای حاصل از آن نیز بیشتر خواهد بود و کالری بیشتری را نیز خواهد سوزاند و برای کنترل وزن نیز بسیار توصیه می شود.

2- تقریبا 60 دقیقه فعالیت بدنی متوسط روزانه برای جلوگیری از افزایش وزن لازم است. برای افرادی که کاهش وزن داشته اند حداقل 60 تا 90 دقیقه فعالیت روزانه برای جلوگیری از افزایش مجدد وزن نیاز است و به موازات آن کالری دریافتی نباید افزایش یابد. کودکان و نوجوانان باید حداقل 60 دقیقه هر روز یا در اکثر روزهای هفته فعالیت بدنی داشته باشند.

3- مهم نیست که چه فعالیتی را انتخاب می کنید و این فعالیت یک باره انجام می شود یا به 2 تا 3 فعالیت کوتاه مدت تر تقسیم می شود. مهم این است که در مجموع 30 دقیقه فعالیت داشته باشید.

4- منظورمان از فعالیت بدنی حتما نوعی ورزش در یک باشگاه ورزشی مجهز نیست بلکه حتی پیاده روی ساده، نظافت حیاط، شستن وسیله نقلیه شخصی خود، خرید منزل بدون استفاده از ماشین، استفاده از راه پله به جای آسانسور، کمک به کارهای منزل و خرید شخصی مواد غذایی به جای استفاده از پیک و... هم می توانند سطح تحرک و در نتیجه سلامتی ما را بالا ببرند.

5- سعی کنید ورزشی را برای خود یا فرزندمان انتخاب کنیم که به آن علاقمند باشیم وگرنه دیر یا زود از انجام آن خسته می شویم. بنابراین نوعی ورزش خاص را به کودکانتان تحمیل نکنید.

6- داشتن یک همراه خوب می تواند مشوق خوبی برای ادامه فعالیت شما باشد بنابراین سعی کنید یک همراه پیدا کنید تا با هم به پیاده روی، کوهنوردی، استخر و ... بروید تا علاوه بر لذت بردن از مصاحبت با یکدیگر با هم به فعالیت بدنی بپردازید.

7- معمولا اکثر افراد بالغ قبل از شروع یک فعالیت بدنی در حد متوسط نیاز به مشورت با پزشک ندارند. با این وجود مردان بالای 40 سال و زنان بالای 50 سال که قصد شروع یک فعالیت شدید را دارند باید با پزشک خود مشورت کنند.

8- افرادی که هر کدام از شرایط ذکر شده ذیل را دارند برای شروع یک برنامه ورزشی بی خطر با پزشک خود مشورت کنند:

· مشکلات جسمی مزمنی مثل بیماری قلبی، فشارخون، دیابت، پوکی استخوان، آسم و چاقی

- افرادی که در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به بیماری های قلبی قرار دارند مثل افرادی که سابقه خانوادگی ابتلا به بیماری های قلبی یا سکته را دارند، افرادی که رژیم غذاییشان چربی های اشباع، چربی های ترانس و کلسترول زیادی دارد، افراد سیگاری و افرادی که شیوه زندگی بی تحرکی یا کم تحرکی دارند.

 

نام نویسندهکوثر خانبابایی
کلمه های کلیدی
تاریخ ثبت1399/12/25
نام و نام خانوادگی:  
پست الکترونیک:  
متن پیام:  
 بازسازی
کد امنیتی :  

عضویت در خبرنامه

جهت عضویت در خبر نامه ایمیل خود را در قسمت روبرو وارد کنید
شما بعد از عضویت در خبرنامه در هر زمان می توانید با وارد کردن ایمیل خود عضویتتان را لغو کنید
لینک های مفید خدمات الکترونیکی شبکه های اجتماعی تماس با ما
تهران خیابان سئول شمالی شهرک سئول خیابان نسترن کوچه دوم شرقی پلاک 2 طبقه اول
تلفن تماس 1 : 88037734 (+9821)
تلفن تماس 2 : 88037834 (+9821)
پست الکترونیک : behsite@gmail.com