آجیل+ نوروز

آجیل یا مغزدانه ها اگرچه مفیدند و جزء خوراکیهای سالم به شمار می روند ولی هر ماده غذایی مفیدی نیز اگر خارج از تعادل مصرف شود اثرات سوء به دنبال دارد.
آجیل یا مغزدانه ها اگرچه مفیدند و جزء خوراکیهای سالم به شمار می روند ولی هر ماده غذایی مفیدی نیز اگر خارج از تعادل مصرف شود اثرات سوء به دنبال دارد.

در ایام نوروز عادات غذایی افراد عمدتا دستخوش تغییر می شود. الگوی غذایی معمول خانواده تغییر می یابد. وعده های غذایی کمرنگ تر می شود و مصرف تنقلات جایگزین آن می گردد. وعده صبحانه فراموش شده و نظم وعده هاتی غذایی از بین می رود.

خانواده ها به دلیل دید و بازدید ها و یا سفر ممکن است کمتر به پخت و پز بپردازند و بیشتر به سوی غذاهای آماده مانند سوسیس و کالباس و اسنک ها روی بیاورند.

با از دست رفتن تعادل در مصرف گروههای غذایی در بیشتر خانواده ها معمولا مصرف غلات، لبنیات و سبزی ها کمتر شده و در عوض مصرف قندهای ساده و چربی ها افزایش می یابد.

همچنین تغییر الگوی غذایی در نوروز ممکن است باعث تغییر ذائقه افراد شود و زمینه عادات غذایی نادرست را در افراد ایجاد کند..در ایام نوروز ممکن است به دنبال مصرف شیرینی و شکلات، ذائقه افراد به شیرینی جات تمایل پیدا کند و این مسئله پس از گذشت تعطیلات نیز در ایشان پایدار بماند و زمینه یک عادت نادرست و به دنبال آن اضافه وزن را برای افراد ایجاد کند.

در ایام نورورز مصرف آجیل و مغزدانه ها که در هرم راهنمای غذایی در گروه گوشت قرار دارند افزایش می یابد. مغزدانه ها منبع خوبی از چربی های غیر اشباع، پروتئین و ریزمغذی ها می باشند. آجیل از منابع خوب ویتامین های گروه B  و ویتامین E محسوب می شود و نیز حاوی مقادیر مناسبی  آهن است

همچنین اکثر مغزدانه ها منبع خوبی از روی می باشند که در رشد کودکان و بلوغ جنسی نوجوانان نقش دارد.

مطالعات انجام شده نشان دهنده نقش مفید مصرف مغزدانه ها در رژیم غذایی و کاهش ریسک ابتلا به بیماریهای قلبی عروقی، هیپر لیپیدمی ، و حتی برخی سرطانها می باشد.

آجیل یا مغزدانه ها اگرچه مفیدند و جزء خوراکی های سالم به شمار می روند ولی هر ماده غذایی مفیدی نیز اگر خارج از تعادل مصرف شود اثرات سوءبه دنبال دارد. آجیل نیز از این امر مستثنی نیست. اضافه دریافت آن باعث چاقی می شود. جلوی اشتهای افراد را می گیرد و این امر به ویژه در کودکان که در سنین رشد قرار دارند با اهمیت تر است.لذا سعی کنید تنقلات و آجیل را در مقادیر کم و بعد غذا به کودکان بدهید تا در اشتهای آنها برای وعده اصلی مشکل ایجاد نکند.

همچنین از آنجا که آجیل عید نوروز معمولا شور می باشد در صورت زیاده روی نمک اضافه شده به آن در افرادی که می بایستی محدودیت دریافت نمک و یا سدیم را رعایت کنند مانند افراد مبتلا به پر فشاری خون، بیماران کلیوی، برخی بیماران کبدی و افرادی که زمینه احتباس مایعات در بدن ( ادم) به علت برخی بیماریها را دارند مشکل ساز می شود.این افراد حتما می بایستی سعی کنند که انواع کم نمک آجیل را مصرف کنند و یا نمک اضافه شده به غذا را کم کنند تا مجموع نمک دریافتی آنها بیشتر از حد مجاز نشود.

بهتر است نه فقط در ایام نوروز بلکه در تمامی سال عادت به مصرف مرتب هفته ای 3-2 مرتبه از انواع مغزدانه ها را در افراد خانواده ایجاد کنیم.

ولی حتما توجه کنید که از مراکز معتبر آجیل خریداری کنید. آجیل اگر به خوبی نگهداری نشده باشد می تواند حاوی سمی به نام آفلاتوکسین باشد که مصرف آن در طولانی مدت مشکل ساز می شود.

دلیل اینکه بیشتر کشورهای اروپایی در خرید پسته و مغزدانه ها از دیگر کشورها سخت گیری می کنند وجود همین ترکیب می باشد.

اگر علائمی از ماندگی یا کپک زدگی در آجیل مشاهده کردید هرگز آن را خریداری نکنید. رست کردن تا حدی باعث کاهش میزان این ترکیبات در آجیل می شود

 

نام نویسندهزیبا کاوه ئی
کلمه های کلیدیآجیل نوروز
تاریخ ثبت1399/12/29
نام و نام خانوادگی:  
پست الکترونیک:  
متن پیام:  
 بازسازی
کد امنیتی :  

عضویت در خبرنامه

جهت عضویت در خبر نامه ایمیل خود را در قسمت روبرو وارد کنید
شما بعد از عضویت در خبرنامه در هر زمان می توانید با وارد کردن ایمیل خود عضویتتان را لغو کنید
لینک های مفید خدمات الکترونیکی شبکه های اجتماعی تماس با ما
تهران خیابان سئول شمالی شهرک سئول خیابان نسترن کوچه دوم شرقی پلاک 2 طبقه اول
تلفن تماس 1 : 88037734 (+9821)
تلفن تماس 2 : 88037834 (+9821)
پست الکترونیک : behsite@gmail.com