چند توصیه نوروزی

شیرینی و شکلات را دور از دید قرار دهید. وقتی شیرینی روی میز است طبیعی است که شما هر چند دقیقه یکبار تمایل به مصرف شیرینی پیدا کنید.
شیرینی و شکلات را دور از دید قرار دهید. وقتی شیرینی روی میز است طبیعی است که شما هر چند دقیقه یکبار تمایل به مصرف شیرینی پیدا کنید.

مصرف میوه و به ویژه سبزی را در سال جدید افرایش دهید.

هرگز از یاد نبرید که میوه و سبزی غنی از مواد آنتی اکسیدان است که با ترکیبات سمی و اکسیدان که درطی سوخت و ساز در بدن ایجاد شده یا از محیط به بدن وارد می شود مقابله می کنند. هرچقدر مصرف شما بالاتر باشد بهتر از بدن خود در مقابل عوامل سرطانزا،بیماریزا، التهاب زا و حتی پیری محافظت می کنید

تغییر روغن مصرفی خود را از روغن جامد به روغن مایع را نیز فراموش نکنید.

ولی یک نکته رافرامو ش نکنیم که اضافه دریافت چربی ها چه مایع وچه اشباع، تبعاتی در پی خواهند داشت پس ضمن اینکه تلاش می کنیم کمتر روغن مصرف کنیم همان مقدار را هم از روغن مایع مصرف کنیم.

مصرف صحیح روغن رابیاموزیم و به یاد داشته باشیم که روغن های مایع مقاومت حرارتی کمی دارند. و از این میان روغن سویا کمترین مقاومت حرارتی را داراست. پس برای سرخ کردن هرگز از روغن های مایع استفاده نکنیم.

برای سرخ کردن و تفت دادن از روغنهای مخصوص سرخ کردن که به این منظور تهیه شده است و مقاومت حرارتی بالایی دارنداستفاده کنیم.

 

 

شیرینی و شکلات را دور از دید قرار دهید. وقتی شیرینی روی میز است طبیعی است که شما هر چند دقیقه یکبار تمایل به مصرف شیرینی پیدا کنید. در عوض می توانید بشقابی میوه روی میز قرار دهید و مصرف میوه را بالا ببرید که گذشته از اینکه انتخاب کم کالری تری است غنی از ویتامین ها نیز می باشد و فیبر موجود در آن در ایجاد احساس سیری به شما کمک می کند.

با عزمی جزم تعیین کنید که سهم شما در روز چند عدد شیرینی و شکلات و چقدر آجیل است. سهم خود را کنار گذاشته و بیشتر از آن را طلب نکنید.

سعی کنید رودربایستی را کنار بگذارید و در مراسم دید و بازدید بیشتر از حد مجاز تنقلات مصرف نکنید.

سعی کنید حال که بخشی از انرژی دریافتی شما از شیرینی و شکلات و آجیل تامین می شود انرژی دریافتی خود از طریق وعده های غذایی را کاهش دهید .

به این صورت که :

مصرف غذاهای چرب و سرخ شدهرا کاهش دهید. بیشتر از خوراکهای آبپز و بخار پزاستفاده کنید.

شما میتوانید از کدو،هویج،سیب زمینی، کلم بروکلی و مرغ خوراکی عالی تهیه کنید که ارزش غذایی بالایی دارد و در عین حال کالری بالایی ندارد.

تهیه اکثر این خوراک ها وقتگیر نیست و شما میتوانید به مراسم دید و بازدید نیز بپردازید.

سالاد و سبزیجات بیشتری مصرف کنید.

فراموش نکنید هر 1 قاشق مرباخوری روغن کمتر در غذا = 45 کیلوکالری صرفه جویی در مصرف انرژی !

 

 

 

نام نویسندهدفتر بهبود تغذیه وزارت بهداشت
کلمه های کلیدی
تاریخ ثبت1399/12/26
نام و نام خانوادگی:  
پست الکترونیک:  
متن پیام:  
 بازسازی
کد امنیتی :  

عضویت در خبرنامه

جهت عضویت در خبر نامه ایمیل خود را در قسمت روبرو وارد کنید
شما بعد از عضویت در خبرنامه در هر زمان می توانید با وارد کردن ایمیل خود عضویتتان را لغو کنید
لینک های مفید خدمات الکترونیکی شبکه های اجتماعی تماس با ما
تهران خیابان سئول شمالی شهرک سئول خیابان نسترن کوچه دوم شرقی پلاک 2 طبقه اول
تلفن تماس 1 : 88037734 (+9821)
تلفن تماس 2 : 88037834 (+9821)
پست الکترونیک : behsite@gmail.com